Wyniki

Mistrzostwa Polski Niesłyszących w piłce siatkowej plażowej

Sulejów w dniach 28-30.06.2019 gościł najlepszych siatkarzy naszego kraju. Tym razem z okazji Mistrzostw Polski Niesłyszących kobiet i mężczyzn w piłce siatkowej plażowej.
Organizatorami turnieju był Łódzki Klub Sportowy Głuchych, Polski Związek Sportu Niesłyszących oraz Gmina Miasta Sulejów. Rywalizacja rozpoczęła się w sobotę. Na niedzielę zaplanowano natomiast rozegranie spotkań, które decydowały o zajęciu medalowych pozycji.
Co ciekawe w tegorocznym czempionacie gościnnie udział wzięli reprezentanci Japonii.
Zawody patronatem objęli: Ambasada Japonii w Polsce, Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber, Burmistrz Miasta Sulejowa Wojciech Ostrowski, Prezes Zarządu Łódzkiego Związku Piłki Siatkowej Marek Hertel. Do rywalizacji przystąpiło 50 najlepszych niesłyszących siatkarek i siatkarzy plażowych w Polsce oraz dwie pary męskie i jedna para żeńska z kraju kwitnącej wiśni. Poziom zawodów był bardzo wysoki. W turnieju w czołowej szóstce w kategorii mężczyzn zameldowały się cztery nasze reprezentacyjne pary oraz dwie japońskie dwójki. Natomiast w czołowej czwórce turnieju kobiet rywalizowały jedna para z Japonii i trzy z Polski. Goście z Japonii ocenili zawody na bardzo wysokim poziomie sportowym. Moi zawodnicy mogą tu zdobyć cenne doświadczenie. Mamy już swoich reprezentantów wśród najlepszych duetów tych zmagań. – powiedział Hirohito Ushio, prezes Japońskiej Federacji Siatkówki Plażowej Niesłyszących.
A jak doszło do tego, że Japończycy wzięli udział w Mistrzostwach Polski? Trener Reprezentacji Polski Mateusz Chyl i trener Łódzkiego Klubu Sportowego Głuchych Łukasz Zieliński wraz z przewodniczącym Rady Miasta Sulejów Bartoszem Borkowskim zaprosili nas do swojego kraju. Przybycie do Polski było dla nas bardzo interesującą możliwością. Spotkaliśmy już bowiem polski team na Igrzyskach osób niesłyszących i okazało się, że macie bardzo wiele dobrych zespołów. Obecnie szykujemy się na IX Mistrzostwa Azji i Pacyfiku, więc nasza reprezentacja potrzebuje ogrania z silnymi przeciwnikami. – dodał Hirohito Ushio.
Ostatecznie najlepszą parą męską okazali się Jacek Patoła i Grzegorz Łuszczewski (Spartan Lublin). Drugie miejsce zajęli Mariusz Kocoń i Jakub Kupczajłoć (Warmig Olsztyn). Brązowe krążki odebrali Dawid Puszczyński i Alexanndr Beloblotsyi (MKSN Mazowsze Warszawa). Rywalizację pań wygrał z kolei duet Pamela Łuszyńska i Patrycja Krumin (Świt Wrocław). Na drugim miejscu uplasowały się Anna Krzak i Daria Dubrawska (MIG Gliwice). Trzecie miejsce zajęły Barbara Kołtun i Agnieszka Troszczyńska (MKSN Mazowsze Warszawa). Dwie pary reprezentujące barwy Łódzkiego Klubu Sportowego Głuchych, zarówno męska i żeńska uplasowały się w górnej części tabeli. Piotr Maciejewski z Sebastianem Graczykiem zajęli dziewiąte miejsce. Natomiast Beata Fertsch i Elżbieta Fijołek uplasowały się na piątym miejscu.
Zawodniczkom i zawodnikom gratulujemy. Zawody obserwowali uważnie Prezes Polskiego Związku Sportu Niesłyszących Pan Wojciech Stempurski i Wice Prezes Polskiego Związku Sportu Niesłyszących Pan Tomasz Włodarczyk. Po zakończeniu turnieju stwierdzili zgodnie, że zgłoszą kandydaturę Miasta Sulejów do organizacji przyszłorocznych Mistrzostw Świata Niesłyszących w piłce siatkowej plażowej kobiet i mężczyzn. Trzymamy kciuki, ponieważ zawody tej rangi będą bardzo dużym wydarzeniem dla województwa łódzkiego i całego naszego kraju.