Sukces siatkarzy ŁKSG Łódź w Lidze Mistrzów Niesłyszących

W dniach 26-28.09.2019 w Warszawie odbył się turniej finałowy Ligi Mistrzów Niesłyszących w piłce siatkowej mężczyzn. Łódzki Klub Sportowy Głuchych debiutował w imprezie tej rangi dzięki wsparciu wielu sponsorom i ludziom dobrej woli. W imprezie udział wzięło 8 najlepszych zespołów w Europie. Łodzianie w grupie rywalizowali z mistrzem Rosji, Czech i Francji. Potencjał drużyny zakładał walkę o drugie miejsce i dojście do etapu ćwierćfinałowego. W pierwszym dniu zmagań ŁKSG podjął faworyta rozgrywek czyli zespół Khmao-Ugra z Rosji. Mecz rozstrzygnął się w trzech setach na korzyść rywali ze wschodu. W drugim spotkaniu pierwszego dnia rozgrywek łodzianie przystąpili do meczu z drużyną mistrza Czech – SK Olympia Praha. Wynik tego spotkania zakończył się zwycięstwem ŁKSG Łódź 3:1. W drugim dniu rozgrywek siatkarze z Łodzi podjęli ostatniego rywala w grupie czyli mistrza Francji CSS Rennes. Łodzianie w znakomitym stylu pokonali rywali 3:0. Tym samym założenia przed turniejowe sztabu szkoleniowego i zawodników zostały zrealizowane. ŁKSG jako debiutant w tych elitarnych rozgrywkach wyszedł z grupy. W ćwierćfinale nasi siatkarze trafili na silny zespół mistrza Turcji – Izmir Bornova SSK. Rywale ŁKSG na papierze wyglądali bardzo mocno. Statystyki przedmeczowe w elementach takich jak zagrywka i atak wskazywały tylko jednego zwycięzcę – siatkarzy z Turcji. Mecz rozpoczął się jednak od niespodzianki. Szczelny blok łodzian spowodował, że pierwszy set należał do nich. W drugim secie podrażnieni Turcy sięgnęli po zwycięstwo. W trzecim secie nastąpiła zmiana zawodnika przyjmującego w naszym zespole. Jak się okazało było to bardzo dobre posunięcie sztabu szkoleniowego łodzian. ŁKSG wygrał ten set i sensacja była o krok. Turcy jednak nie poddali się i w czwartym secie dzięki swojej bardzo dobrej grze w ataku wygrali go. W piątym secie siatkarze ŁKSG zaryzykowali zagrywką. Na początku tej odsłony mecz toczył się punkt za punkt. Przy stanie 14:13 dla ŁKSG zawodnicy z Turcji wykonali atak. Był to półmetrowy aut ale sędzia z Białorusi pokazał, że piłka należy się dla zawodników z Izmiru. Zrobiło się bardzo nerwowo. Sztab szkoleniowy łodzian protestował. Po konsultacji drugiego sędziego z pierwszym akcja została powtórzona. Turcy zostali wyblokowani a nasz atakujący dopełnił formalności zdobywając ostatni punkt. Zapanowała euforia. ŁKSG pokonał faworyta w walce o medale i awansował niepodziewanie do najlepszej czwórki turnieju. W ostatnim dniu zmagań nasi zawodnicy podjęli w półfinale zespól mistrza Ukrainy – Meteor Kyiv. Łodzianie przystąpili do meczu bardzo zmotywowani i podbudowani zaskakującym zwycięstwem nad mistrzem Turcji. Ukraińcy od samego początku nie chcieli popełnić błędu siatkarzy z Izmiru i kontrolowali przez cały czas spotkanie wygrywając 3:0. Łodzianom pozostał mecz o brązowy medal. Jak się okazało był to bratobójczy pojedynek z zespołem MKSN Mazowsze Warszawa czyli aktualnym mistrzem Polski. W rozgrywkach ligowych MKSN okazał się lepszy w związku z tym nasza drużyna chciała postarać się o rewanż. Warszawiacy jako gospodarze rozgrywek okazali się ponownie jednak mocniejsi i w trzech setach pokonali nasz zespół. Podsumowując drużyna ŁKSG osiągnęła w jakimś stopniu sukces. Może się wydawać, że nie przywiozła do Łodzi brązowych medali i zajęła najgorsze IV miejsce ale pokusiła się o niespodziankę wychodząc z grupy i zajmując miejsce w czwórce najlepszych zespołów w Europie. Należy też nadmienić, że w tej czwórce swoją obecność zanotował drugi zespół z Polski MKSN Mazowsze Warszawa co opiewa optymizmem w nadchodzącej Olimpiadzie Niesłyszących, Mistrzostwach Świata i Europy. Zarząd klubu, sztab szkoleniowy, zawodnicy i kibice ŁKSG Łódź jeszcze raz chcieliby podziękować sponsorom, ludziom dobrej woli i wszystkim innym osobom nie wymienionym za umożliwienie udziału drużyny i godne reprezentowanie Łodzi w zawodach tej rangi. Mamy nadzieję, że ten skromny sukces przyczyni się do zdobywania kolejnych na arenach międzynarodowych i krajowych. Osoby niesłyszące zarówno kobiety i mężczyźni zainteresowani grą w piłkę siatkową zapraszamy do udziału w treningach. Wszelkich informacji udziela trener ŁKSG Łódź Łukasz Zieliński pod numerem telefonu 695621757.

Skład drużyny:
Tomasz Miśkiewicz, Tomasz Szarowolec, Piotr Maciejewski, Konrad Wiśniewski, Dawid Choręziak, Mariusz Kocoń, Przemysław Łuczak, Jakub Bednarz, Jarosław Szyszka, Jakub Kupczałojć. I trener: Łukasz Zieliński, asystent trenera: Łukasz Szawracki.

Wyniki ŁKSG Łódź w LMN w piłce siatkowej mężczyzn Warszawa 26-28.09.2019:

Faza grupowa
ŁKSG Łódź – Khmao Ugra 0:3 (14:25, 15:25, 11:25)
ŁKSG Łódź – SK Olympia Praha 3:1 (25:23, 25:17, 12:25, 25:16)
ŁKSG Łódź – CSS Rennes 3:0 (25:18, 25:14, 25:14)

Ćwierćfinał
ŁKSG Łódź – Izmir Bornova SSK 3:2 (25:22, 13:25, 25:23, 21;25, 15:13)

Półfinał
ŁKSG Łódź – Meteor Kyiv 0:3 (15:25, 13:25, 16:25)

Mecz o III miejsce
ŁKSG Łódź – MKSN Mazowsze Warszawa 0:3 (17:25, 19:25, 16:25)

Klasyfikacja końcowa LMN w piłce siatkowej mężczyzn Warszawa 26-28.09.2019:
Khmao Ugra – zwycięzca Ligi Mistrzów Niesłyszących w piłce siatkowej mężczyzn 2019